Peelingi chemiczne
Peeling (peel – złuszczać) jest to zniszczenie zmian chorobowych lub wad kosmetycznych znajdujących się w naskórku lub naskórku i skórze właściwej.

Peeling chemiczny jest to kontrolowane owrzodzenie wywołane środkami chemicznymi, które można zdefiniować jako ranę sięgającą określonego poziomu skóry i gojącą się przez ziarninowanie. W peelingu chemicznym stosuje się związki chemiczne o właściwościach złuszczających np. kwas trójchlorooctowy (TCA), kwasy owocowe, kwas witaminy A, kwas salicylowy itp.
 
W zależności od głębokości zabiegu, peelingi dzielimy na:
1. powierzchowne – w obrębie naskórka
2. średniogłębokie – obejmujące naskórek i warstwę brodawkowatą skóry właściwej
3. głębokie – sięgające do warstwy siateczkowatej

Proces naprawczy czyli reepitelizacja może rozpocząć się od przetrwałego nabłonka przydatków lub od naskórka otaczającej nieuszkodzonej skóry. Gojenie jest szybkie, a bliznowacenie klinicznie niedostrzegalne, ponieważ na ogół nie dochodzi do powstawania przykurczów.

Etapy gojenia skóry uszkodzonej przez peeling chemiczny to: koagulacja i stan zapalny, naskórkowanie, ziarninowanie, angiogeneza, i przebudowa kolagenu.

Przebudowa kolagenu i skóry właściwej rozpoczyna się na początku procesu tworzenia ziarniny i trwa miesiącami, także po zakończeniu naskórkowania. Proces remodelingu odpowiedzialny jest za strukturę skóry po peelingu. Zmiany stają się widoczne nie wcześniej niż po 60 (zwykle po 90) dniach od wykonania peelingu średniogłębokiego lub głębokiego.

Wskazania do wykonania peelingu
  • objawy posłonecznego starzenia skóry, rogowacenie słoneczne i starcze, elastoza posłoneczna
  • piegi, plamy soczewicowate starcze,przebarwienia słoneczne drobne zmarszczki
  • zaburzenia barwnikowe, melanoderma, przebarwienia pozapalne, ostuda
  • zmarszczki
  • choroby skóry: łojotok, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, trądzik pospolity
  • blizny powierzchowne, blizny zanikowe, blizny potrądzikowe
  • rozstępy skóry
W Centrum Medycznym LaserMedic wykonywanych jest wiele rodzajów peelingów chemicznych, w różnych stężeniach i różnych kompozycjach, m.in. kwas trójchlorooctowy (TCA), kwas pirogronowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy.

Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce i promieniowanie UV i używać odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem słonecznym i sztucznym. Używanie leków i/lub kosmetyków po zabiegu należy konsultować z lekarzem.

Kwas pirogronowy

Kwas migdałowy

Kwas mlekowy

Kwas trój chlorooctowy