Zmarszczki są to zagłębienia, które tworzą się w naskórku i skórze właściwej. Mogą mieć postać płytkich linii lub głębokich szczelin, bruzd i fałdów. Zmarszczki są naturalnym elementem procesu starzenia, najszybciej pojawiają się na partiach ciała narażonych na ekspozycję słoneczną tj. na twarzy, szyi, dekolcie i rękach.

Czynniki wpływające na powstawanie zmarszczek:

  • Wiek. Wraz z upływem lat skóra staje się mniej elastyczna i wysuszona- spada produkcja naturalnych składników natłuszczających skórę, włókien kolagenowych i elastynowych.  Tkanka tłuszczowa w głębszych warstwach skóry ulega zcienieniu- zapada się i wiotczeje, formują się wyraźne szczeliny, linie i bruzdy.
  • Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie UV przyspiesza naturalny proces starzenia, jest główną przyczyną przedwczesnych zmarszczek, niszczy struktury kolagenu i elastyny, przez co osłabia elastyczność i jędrność skóry.
  • Palenie papierosów. Zmiany w dopływie krwi do skóry spowodowane paleniem mogą przyspieszyć proces starzenia skóry.
  • Ekspresja (mimika) twarzy. Powtarzające się ruchy twarzy tj. mrużenie, marszczenie, uśmiech prowadzą do zmarszczek. Za każdym razem, gdy używamy mięśni twarzy pod powierzchnią skóry tworzą się wgłębienia. Kiedy skóra starzeje się i traci elastyczność to nie jest w stanie wrócić na swoje pierwotne miejsce. Powstałe wgłębienia stają się wtedy stałymi cechami twarzy.

Jeśli zmarszczki stają się uciążliwe jest wiele opcji, które pomogą je wygładzić i zmniejszyć ich widoczność: BOTOX, NICI, KWAS HIALURONOWY, SCULPTRA, FRAXEL, OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE